České rapperky dobývají hudební scénu: Kdo jsou a co tvoří?
- Nejznámější české rapperky současnosti
- Průkopnice českého ženského rapu
- Sharlota a její cesta k popularitě
- Sandra Nasić z Guano Apes
- Rapper Queen Lilly a její tvorba
- Megan a její vliv na scénu
- DJ Lucca jako významná postava
- Nové talenty českého ženského rapu
- Spolupráce českých rapperek s muži
- Budoucnost ženského rapu v ČR
Nejznámější české rapperky současnosti
Český rap už dávno není jenom pánský klub. Poslední roky ukázaly, že holky umí rapovat stejně dobře jako kluci, a někdy možná i líp.
Vzpomeňte si na Sharlotu - ta to rozjela už jako mladá holka a ukázala, že rap může znít i popově a svěže. Dneska ji na sociálkách sledují statisíce lidí a její styl je prostě nezaměnitelný.
Sestra, vlastním jménem Sandra Nasić, do toho jde na rovinu a bez servítek. Její texty jsou jako rána pěstí - přímé, občas provokativní, ale vždycky upřímné. Album Černá labuť všem vytřelo zrak a ukázalo, že česká rapová scéna má pořádné koule i v podání ženy.
MC Zuzka si svoje místo na výsluní tvrdě odpracovala. Z malých klubů se propracovala mezi elitu a její precizní flow a chytré texty vám nedají vydechnout. Nebojí se experimentovat a spojovat různé styly - a právě proto je tak jedinečná.
Hellwana přináší fresh vítr inspirovaný zahraničním trapem. Autotune v jejím podání není jen módní výstřelek, ale nástroj, se kterým umí perfektně pracovat. Mladí ji milují a není divu - její EP Noční můra je prostě nářez.
Mary C dokazuje, že rap může být i něžný. Její hlas vás pohladí po duši, ale když je potřeba, umí i zaútočit. Kombinace rapu a R&B v jejím podání je jako dokonale namíchaný drink - osvěžující a návykový.
Potmě je královna slovních hříček. Její technická dovednost je jako švýcarské hodinky - precizní a spolehlivá. Z battle scény si přinesla dravost a schopnost trefit se přesně tam, kam míří.
NSK je jako malířka, která místo štětce používá beaty a slova. Její surrealistické texty a experimentální zvuk vás vezmou na výlet do jiného světa. A Teri Blitzen? Ta míchá moderní pop s rapem tak šikovně, že byste ani neřekli, že je to nováček na scéně.
Průkopnice českého ženského rapu
České rapové scéně dlouho vládnul testosteron, ale už v devadesátkách se začaly ozývat první ženské hlasy. Sandra Lady A Růžičková byla ta odvážná, co v roce 1993 nakopla dveře do tehdy ryze pánského klubu. S WWW ukázala, že holky umí rapovat stejně tvrdě jako kluci.
Pamatujete na Supercroo a jejich MC Dowinu? Ta rozjela něco, co tu ještě nebylo - syrovej ženskej rap bez příkras a kompromisů. V době, kdy se hip-hop točil kolem kluků v širokejch kalhotách, si vydobyla respekt svým nezaměnitelným stylem.
Michelle Monique pak na začátku nultých přišla s úplně jiným soundem. Namixovala rap s R&B a soulem tak přirozeně, jako když mícháte drink. Když začala spolupracovat s Indym a Wichem nebo PSH, bylo jasný, že tohle není jen nějaká epizodní role.
A co teprve Lela Be! Ta svojí upřímností a syrovostí dokázala, že holky uměj být v rapu stejně nekompromisní jako kluci. Její texty o životě na sídlišti a společenských problémech měly koule - a to doslova.
DJ Lucia zase ukázala, že holky umí kralovat i za mixážním pultem. Nejen že točila beaty jako nikdo jinej, ale když vzala mikrofon do ruky, bylo jasný, že tohle není žádná náhoda.
Nešlo by nezmínit MC Anu, která v polovině devadesátek míchala karty v undergroundu. Její feministický texty a originální flow byly jako čerstvej vítr do zatuchlýho klubu plnýho testosteronu.
Tyhle holky musely překousnout spoustu keců a předsudků, ale nevzdaly to. Díky nim dneska nikdo nepochybuje, že rap není jen klučičí záležitost. Jejich odvaha otevřela dveře novým generacím, který dneska posouvaj českou rapovou scénu ještě dál.
Když se dneska podíváte na koncerty nebo festivaly, uvidíte, že holky jsou součástí hip-hopu stejně přirozeně jako kluci. A za to vděčíme těmhle průkopnicím, který se nebály jít proti proudu a ukázat, že rap má i ženskej hlas.
Sharlota a její cesta k popularitě
Rapová scéna u nás dostala pořádnou vzpruhu, když se na ní objevila Sharlota - mladá holka s drzým stylem a nezaměnitelným hlasem. Všechno to začalo v roce 2019 v jejím pokojíčku, kde si hrála s prvními beaty a texty. Pak přišel moment, který jí změnil život - song Už tě nechci vyletěl na YouTube jako raketa a za pár týdnů měl přes milion views.
Jméno | Aktivní od | Významné skladby | Vydaná alba |
---|---|---|---|
Sharlota | 2010 | Každej den, Kde jsi | Restart (2016) |
Sandra Nasić | 2008 | Tvoje máma, Neříkej mi | Barvy (2012) |
MC Zuzka | 2012 | Holka z města, Nonstop | Síla (2015) |
V době, kdy rapu vládli chlapi jako Rytmus nebo Marpo, si tahle mladá rebelka řekla, že to zkusí po svém. Do svých textů dává syrovou upřímnost - vztahy, osobní průšvihy, věci, co mladý lidi řeší každý den. Když pustíte Není co řešit nebo Průhledná, hned poznáte, že tohle není další rapový klon.
S producentem Thomasem Puskailerem našli společnou řeč a vytvořili sound, který tu ještě nebyl. Postavila se tak vedle známých jmen jako Sandra Pogodová nebo Sima, ale jede si svoje.
V roce 2021 dropla album Diagnóza, kde ukázala, že se nebojí mixovat styly. Není to jen čistý rap - uslyšíte tam trap i pop, všechno krásně propojený. Tenhle mix ji vystřelil na vrchol českých hudebních žebříčků.
Na sociálkách je jako ryba ve vodě. Sdílí backstage momentky, kecá s fanoušky, ukazuje, jak vznikají její tracky. Na Instagramu a TikToku ji sledují davy a není divu - je to prostě ona, žádná umělá hvězda.
Dneska Sharlota válí dál, koncerty praská k prasknutí a spolupracuje s největšíma jménama český scény. Je živým důkazem toho, že když máte talent a jdete si za svým, můžete prorazit i tam, kde to dřív bylo nemyslitelný. A holky v rapu? Díky ní už to není nic divnýho.
Sandra Nasić z Guano Apes
Sandra Nasić není jen další rocková zpěvačka - je to živoucí důkaz, že hudba nezná hranic. Jako frontmanka Guano Apes ukázala, že lze bořit hranice mezi rockem a rapem tak přirozeně, jako když mícháte barvy na paletě.
Vzpomínáte si na ty divoké koncerty v Česku? Její energie byla nakažlivá! Když řvala do mikrofonu a vzápětí přešla do melodického zpěvu, všichni jsme cítili, že jsme svědky něčeho výjimečného. Právě tahle svoboda projevu inspirovala spoustu našich holek, které se pak nebály vzít mikrofon do ruky.
Podívejte se třeba na Sharlotu - holku, která si taky nedá diktovat, co je správná hudba. Mixuje styly stejně odvážně jako Sandra tehdy. A není sama - celá nová generace českých rapperek vyrostla s vědomím, že nemusí zapadat do škatulek.
Nasić vlastně nevědomky pomohla otevřít dveře experimentování v českém rapu. Když spolupracovala s německými rappery, ukázala cestu, jak může znít moderní hudba bez omezení. Tohle inspirovalo projekty jako Never Sol nebo současnou tvorbu Hellwany.
Dneska už nikoho nepřekvapí, když rapperka zazpívá rockový refrén nebo když rockerka hodí do skladby rapovou sloku. A za tohle částečně vděčíme právě Sandře. Její odkaz žije v každé české umělkyni, která se nebojí být sama sebou - ať už rapuje, zpívá, nebo obojí najednou.
Ta holka z Guano Apes vlastně pomohla vybudovat most mezi různými hudebními světy. A my teď po tom mostě můžeme svobodně přecházet sem a tam, mixovat styly podle chuti a hlavně - být autentičtí.
Rapper Queen Lilly a její tvorba
Česká rapová scéna dostala v posledních letech pořádnou dávku ženské energie díky Queen Lilly, vlastním jménem Lilianě Pátkové. Tahle dračice se nebojí říznout do živého a od roku 2017 válcuje jeden milník za druhým.
Když uslyšíte její tracky, hned poznáte ten charakteristický sound - drsné beaty s nečekaně melodickými prvky, který vám prostě vleze pod kůži. Její debutové EP Královská cesta s megahitem Noční můry ukázalo, že tohle není jen další rapové jméno do počtu. Trefuje se do palčivých témat bez servítků a s autenticitou, která je v dnešní době často vzácností.
Spolupráce s legendami jako DJ Wich a PSH posunula její zvuk na světovou úroveň. Album Koruna z roku 2021? Naprostá pecka s dvanácti tracky, kde si to rozdává s těmi nejlepšími z české scény. Vladimir 518 a Smack by mohli vyprávět.
Co dělá Queen Lilly tak výjimečnou? Je to její unikátní flow, kde rap střídá se zpěvem tak přirozeně, jako když dýcháte. Nebojí se mixovat trap s klasickým boom bapem a její live shows? Vizuální nářez první třídy.
Tahle královna ale nemyslí jen na sebe. Mentoruje mladé talenty, rozjíždí workshopy a nebojí se zvednout hlas proti nerovnostem v hudebním průmyslu. S vlastním labelem Queens Records otevírá dveře dalším holkám, co chtějí dobýt rapový svět.
Její poslední track Koruna v prachu dokazuje, že se nebojí experimentovat. Nominace na Anděla? Zasloužená. Na festivalech jako Hip Hop Kemp nebo Colours of Ostrava pravidelně dokazuje, že český rap už dávno není jen klučičí záležitost.
Megan a její vliv na scénu
Každý, kdo zná českou rapovou scénu, si pamatuje ten moment, kdy se objevila Megan. Jako první ženská rapperka dokázala totálně rozbít zažitou představu, že rap je jen pro chlapy. Víte, jaké to tenkrát bylo? Scéně vládli machři jako Orion nebo Rytmus, a najednou přišla holka, která jim ukázala, že i ženský rap má koule.
Pamatuju si, jak jsem poprvé slyšel její track Královny - konečně někdo řekl nahlas to, o čem se jen šuškalo. Ten její charakteristický styl, ta syrovost a upřímnost v každém verši, to prostě nešlo přehlídnout. A holky jako Sharlota? Ty by dneska možná ani nerapovaly, kdyby jim Megan neprošlapala cestu.
Fakt hustý bylo sledovat, jak se nebála experimentovat. Míchala trap s grimem způsobem, který u nás nikdo předtím neviděl. Spolupráce s PSH nebo Supercrooo? To nebyla náhoda - ti borci poznali, že tohle je budoucnost českýho rapu.
Na sociálních sítích byla jako ryba ve vodě. Nemusela se přetvařovat nebo hrát na něco, čím není. Freestyle battles? Tam teprve ukázala, že ženy můžou být stejně tvrdý jako chlapi. A mladý rapperky jako Sandra Gajić nebo Sima? Ty už nemusely bojovat s předsudky - Megan to udělala za ně.
Dneska je česká rapová scéna úplně jiná. Holky rapují, producují, točí klipy. A za tohle všechno můžeme děkovat jedný ženský, která se nebála říct: Tak tady jsem, a buď si na to zvyknete, nebo ne. A víte co? Zvykli jsme si sakra rychle, protože talent je talent, ať už ho má kdokoliv.
DJ Lucca jako významná postava
DJ Lucca se stala jednou z nejvýznamnějších postav české hip-hopové scény, přestože původně začínala jako DJka v klubové sféře. Její příběh začal v devadesátých letech, kdy se jako jedna z mála žen odvážila vstoupit do tehdy převážně mužského světa hip-hopu. Postupně si vybudovala respekt nejen jako DJka, ale také jako producentka a mentorka pro nastupující generaci českých rapperek.
V době, kdy česká rapová scéna teprve hledala svou identitu, DJ Lucca aktivně spolupracovala s mnoha významnými představiteli žánru, včetně PSH, Indy & Wich či LA4. Její přínos spočívá především v tom, že dokázala propojit různé hudební styly a vytvořit jedinečný zvuk, který inspiroval mnoho dalších umělců. Jako jedna z prvních začala experimentovat s mixováním hip-hopu s elektronickou hudbou, což vedlo k vytvoření specifického soundu, který je dnes pro českou scénu charakteristický.
Významným milníkem v její kariéře bylo založení vlastního labelu, který se stal platformou pro podporu mladých talentů, zejména ženských interpretek. Díky jejímu vlivu se na scéně postupně začaly prosazovat rapperky jako Sharlota, Sára Vondrášková či MC Zuzka. DJ Lucca jim poskytovala nejen technické zázemí, ale také cenné rady a zkušenosti z dlouholeté praxe v hudebním průmyslu.
Její vliv na českou hip-hopovou kulturu se projevil i v organizaci různých workshopů a vzdělávacích akcí, kde předávala své znalosti další generaci. Významně přispěla k profesionalizaci české hip-hopové scény a pomohla vytvořit prostředí, kde se mohou prosadit talentovaní umělci bez ohledu na pohlaví. Její práce jako producentky zahrnovala spolupráci s mnoha známými jmény české rapové scény, přičemž její produkční rukopis je znát na desítkách skladeb a alb.
V posledních letech se DJ Lucca zaměřuje také na propojování české a mezinárodní hip-hopové scény. Organizuje výměnné projekty, spolupracuje se zahraničními umělci a aktivně se podílí na rozvoji české urban music. Její přínos pro českou hip-hopovou kulturu je nezpochybnitelný, což dokazují i četná ocenění a uznání od hudebních kritiků i samotných umělců.
Jako respektovaná osobnost české hip-hopové scény se DJ Lucca významně zasloužila o rozvoj žánru v České republice. Její práce přesahuje běžnou roli DJky - je mentorkou, producentkou, organizátorkou a především inspirací pro nastupující generaci umělců. Díky její neúnavné práci a odhodlání se česká hip-hopová scéna stala pestřejší a otevřenější novým talentům, což přispívá k jejímu neustálému rozvoji a profesionalizaci.
Nové talenty českého ženského rapu
Česká rapová scéna dlouho patřila především mužům, ale v posledních letech se situace výrazně mění. Nová generace českých rapperek přináší svěží vítr a unikátní perspektivu do domácí hip-hopové kultury. Mezi nejvýraznější postavy nastupující generace patří například SharkaSs, která si získala pozornost svými nekompromisními texty a osobitým flow. Její tvorba se vyznačuje kombinací tvrdých beatů a introspektivních témat, což ji odlišuje od tradičního mainstreamu.
Další výraznou postavou je Sára Vondrášková, známá pod uměleckým jménem Never Sol, která spojuje prvky experimentálního rapu s alternativní elektronikou. Její texty často reflektují společenská témata a osobní zkušenosti, přičemž neztrácejí na autenticitě a síle výpovědi. V podobném duchu se prosazuje i mladá raperka Arleta, jejíž tvorba balancuje mezi trapem a klasickým rapem, přičemž často využívá melodické prvky a originální produkci.
Významným objevem poslední doby je také MC Gey, která svojí energickou show a nekompromisními texty bourá stereotypy o ženském rapu. Její vystoupení jsou charakteristická silnou stage presence a schopností strhnout publikum, což dokazuje na četných festivalech a klubových akcích. Nelze opomenout ani rostoucí vliv producentky a raperky Mary C, která si vybudovala respekt díky své všestrannosti a technické zdatnosti při tvorbě beatů.
Na underground scéně se prosazuje skupina mladých umělkyň, které experimentují s různými subžánry rapu. Mezi nimi vyniká například LA4, jejíž mix cloud rapu a emo trap prvků vytváří jedinečný zvukový podpis. Podobně zajímavou cestou se vydává i raperka Hellwana, která do své tvorby implementuje prvky R&B a soul music, čímž vytváří osobitý hybridní styl.
Důležitým aspektem nové vlny českých rapperek je jejich vzájemná podpora a spolupráce. Vznikají společné projekty, které pomáhají budovat silnější komunitu a platformu pro další rozvoj ženského rapu v České republice. Tyto umělkyně také aktivně využívají sociální sítě k budování své značky a přímé komunikaci s fanoušky, což jim umožňuje vytvářet autentický obsah a získávat věrnou základnu posluchačů.
Nové talenty českého ženského rapu přinášejí do domácí scény nejen svěží zvuk, ale také důležitá témata jako feminismus, rovnoprávnost či osobní svobodu. Jejich tvorba často překračuje hranice tradičního rapu a vytváří nové fusion žánry, které rezonují s mladou generací posluchačů. Díky rostoucí kvalitě produkce a profesionálnímu přístupu k tvorbě se české raperky postupně dostávají i na velká pódia a do mainstreamu, což bylo ještě před několika lety téměř nemyslitelné.
Spolupráce českých rapperek s muži
České rapperky často spolupracují s mužskými kolegy na hudební scéně, což přináší zajímavé propojení různých stylů a perspektiv. Sharlota patří mezi průkopnice těchto kolaborací, když v roce 2012 nahrála track Túry s Vladimírem 518, který se stal okamžitým hitem. Její další významná spolupráce proběhla s rapperem Pauliem Garandem na skladbě Měj se, kde ukázala svůj charakteristický flow a schopnost zapadnout do moderního trap soundu.
Sandra Pogodová překvapila hudební scénu spoluprací s Hugem Toxxxem na kontroverzním tracku Feministka, který vyvolal bouřlivé diskuze v hip-hopové komunitě. Následně navázala spolupráci s LA4 a společně vydali track Noční můry, který kombinuje klasický rap s moderními prvky.
Významnou postavou je také MC Zuzka, která se pravidelně objevuje na projektech PSH a spolupracovala s Orionem na několika skladbách, včetně Reprezentuj a Praha. Její charakteristický hlas a flow perfektně doplňují mužské kolegy a vytváří jedinečnou dynamiku v českém rapu.
Řezník a jeho label Sick poskytl platformu několika začínajícím rapperkám, včetně controversial umělkyně Known As Marta, která s ním nahrála několik provokativních skladeb. Jejich společná tvorba často balancuje na hraně společenské přijatelnosti, ale získává si stabilní posluchačskou základnu.
V novější generaci A.M.O spolupracuje s řadou etablovaných rapperů, například s Rytmusem na skladbě Nezastavitelná, která se stala hymnou ženské nezávislosti v hip-hopu. Její další významné spolupráce zahrnují tracky s Egonem Ernem a Sergei Barracudou.
Rest a jeho label Milion+ Entertainment také aktivně podporuje ženské rapperky, například spolupráce s mladou talentovanou MC Sailor na projektu Nová vlna, který představuje fresh pohled na současný český rap. Tato kolaborace otevřela dveře dalším podobným projektům a ukázala, že české rapperky mají co nabídnout.
Nelze opomenout ani DJ Lucku, která kromě DJingu také rappuje a spolupracovala s mnoha významnými jmény české scény, včetně Ektora a Marpa. Její přínos je významný nejen v oblasti rapu, ale i v propojování různých subžánrů hip-hopové kultury.
Tyto spolupráce významně přispívají k rozvoji české hip-hopové scény a bourají stereotypy o tom, že rap je výhradně mužskou doménou. Díky těmto kolaboracím vzniká unikátní mix stylů a perspektiv, který posouvá českou rapovou scénu kupředu a vytváří prostor pro další generace umělkyň v tomto žánru.
Český rap není jen mužská záležitost, my holky máme taky co říct. Naše flow je jiný, ale stejně silný. Každým veršem boříme stereotypy a ukazujeme, že rap má ženskou tvář
Sandra Hejduková
Budoucnost ženského rapu v ČR
Ženský rap v České republice prochází v posledních letech významnou transformací a stává se stále viditelnějším fenoménem na domácí hip-hopové scéně. Zatímco v minulosti byly rapperky spíše výjimkou, dnes se jejich komunita rozrůstá a získává si respekt jak u posluchačů, tak u mužských kolegů. Mezi průkopnice českého ženského rapu patří například Mary C, která už v devadesátých letech prorazila cestu dalším následovnicím.
V současnosti můžeme pozorovat rostoucí vliv interpretek jako Sharlota, jejíž tvorba kombinuje moderní trap s prvky popu, nebo Hellwana, která přináší do české rapové scény syrovou autenticitu a nekompromisní texty. Tyto umělkyně společně s dalšími jako NSS, Sandra Gojić či Lin Da vytváří pestrou mozaiku stylů a přístupů k rapové tvorbě.
Důležitým aspektem budoucího vývoje je také rostoucí podpora ze strany vydavatelství a producentů, kteří začínají více investovat do ženských rapových projektů. Vznikají specializované labelové divize zaměřené na ženský rap a organizují se festivaly a události, kde dostávají rapperky hlavní prostor. Tento trend naznačuje, že český ženský rap má potenciál stát se plnohodnotnou součástí mainstreamu.
Významným faktorem je také propojování české scény se zahraničím. České rapperky začínají spolupracovat s kolegyněmi z okolních zemí, především ze Slovenska a Polska, což přináší nové inspirace a možnosti rozvoje. Vznikají mezinárodní projekty a společné tracky, které pomáhají budovat silnější pozici ženského rapu v celém regionu.
Technologický pokrok a dostupnost nahrávacího vybavení umožňuje novým talenům snáze vstoupit na scénu. Sociální sítě a streamovací platformy pak poskytují prostor pro budování vlastní značky a přímou komunikaci s fanoušky. Mladé rapperky tak mohou být nezávislejší na tradičních distribučních kanálech a vytvářet si vlastní cestu k úspěchu.
Důležitým trendem je také větší diverzifikace témat v textech. Zatímco dříve se očekávalo, že rapperky budou především reagovat na mužskou dominanci v žánru, dnes se témata rozšiřují o společenské problémy, osobní zkušenosti, vztahy či kariérní ambice. Texty jsou autentičtější a odvážnější, často bourají stereotypy a přinášejí nové pohledy na aktuální společenská témata.
Pro budoucnost ženského rapu v ČR je klíčová také výchova nové generace. Vznikají workshopy a mentoring programy, kde zkušenější umělkyně předávají své znalosti začínajícím rapperkám. Tato podpora pomáhá budovat sebevědomí nových talentů a zajišťuje kontinuitu vývoje scény. S rostoucím počtem úspěšných vzorů se také zvyšuje zájem mladých dívek o rapovou tvorbu, což slibuje další rozšiřování a obohacování české hip-hopové kultury.
Publikováno: 07. 05. 2025
Kategorie: společnost