Catharanthus roseus: Krása s léčivou mocí
Původ a rozšíření
Catharanthus roseus, u nás známý spíše pod lidovým názvem katalpa, pochází z tropických a subtropických oblastí Madagaskaru. Tato nenáročná kráska si ale rychle našla cestu do celého světa a dnes ji můžeme nalézt v mnoha teplých oblastech jako okrasnou rostlinu. Oblíbená je pro své zářivé květy v barvách od bílé a růžové až po sytě fialovou a červenou. Díky své odolnosti a nenáročnosti na pěstování se katalpa stala oblíbenou rostlinou pro zahrady, balkony i interiéry. V oblastech s mírnější zimou se pěstuje jako trvalka, v chladnějších oblastech pak jako letnička.
Popis rostliny
Catharanthus roseus, u nás známý spíše jako madagaskarský ibišek, je vždyzelený polokeř pocházející z Madagaskaru. V našich podmínkách se pěstuje jako letnička, jelikož není mrazuvzdorný. Dorůstá do výšky 30-60 cm a vytváří kompaktní keříky s tmavě zelenými, lesklými listy. Květy jsou jednoduché, pětičetné a objevují se v široké škále barev od bílé a růžové přes červenou až po fialovou. Existují i variety s květy plnými. Catharanthus roseus kvete od května až do prvních mrazů.
Pěstování a péče
Katarantem růžovým se bude dařit na slunném stanovišti, snese ale i mírný polostín. Pro bohaté kvetení potřebuje alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Substrát by měl být dobře propustný, bohatý na živiny a mírně kyselý. Ideální je směs rašeliny, kompostu a písku. Během vegetace zaléváme pravidelně, půda by neměla nikdy zcela vyschnout. Zálivku přizpůsobíme počasí a stanovišti. Hnojíme každých 14 dní hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pravidelným zaštipováním mladých výhonků podpoříme košatění rostliny a bohatší kvetení. Katarantem je citlivý na mráz, proto ho pěstujeme jako letničku nebo přenosnou rostlinu. Na zimu ho umístíme do světlé a chladné místnosti s teplotou okolo 10 °C a omezíme zálivku.
Množení
Catharanthus roseus, známý také jako madagaskarský ibišek, se dá množit dvěma hlavními způsoby: semeny a řízky. Množení semeny je ideální pro získání většího množství rostlin, ale vyžaduje více trpělivosti. Semena se vysévají na jaře do výsevního substrátu a udržují se v teple a vlhku. Klíčení obvykle trvá 7-10 dní. Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné semena před výsevem namočit na 24 hodin do vlažné vody. Sazenice se přesazují do samostatných květináčů, jakmile mají dostatečně vyvinutý kořenový systém. Množení řízky je rychlejší způsob, jak získat nové rostliny. Řízky o délce asi 10 cm se odebírají z mateřské rostliny na jaře nebo začátkem léta. Spodní listy se odstraní a řízky se zasadí do substrátu pro řízkování. Pro podporu zakořenění je vhodné použít stimulátor růstu. Řízky se udržují v teple a vlhku, dokud nezakoření, což obvykle trvá 2-3 týdny. Nové rostliny vypěstované ze semen i řízků by měly být pěstovány na slunném stanovišti s dobře propustnou půdou. Pravidelná zálivka a hnojení jim zajistí bohaté kvetení po celé léto.
Použití v medicíně
Catharanthus roseus, známý také jako katarantus růžový, je rostlina s krásnými květy, ale co je důležitější, s významným medicínským využitím. Z listů této rostliny se izolují alkaloidy vinblastin a vinkristin, které se používají v chemoterapii k léčbě různých typů rakoviny. Vinblastin se používá především k léčbě Hodgkinova lymfomu a nádorů varlat, zatímco vinkristin je účinný proti akutní lymfoblastické leukémii. Tyto alkaloidy interferují s dělením buněk, čímž brání růstu a šíření nádorových buněk. Catharanthus roseus je tak skvělým příkladem toho, jak může zdánlivě obyčejná rostlina skrývat látky s obrovským potenciálem pro medicínu. Je však důležité si uvědomit, že samoléčba touto rostlinou je velmi nebezpečná, protože dávkování alkaloidů je klíčové a jejich nesprávné užití může mít vážné následky.
Vlastnost | Popis |
---|---|
Latinský název | Catharanthus roseus |
Čeština | Kolokvietová, Madagaskarský barvínek |
Původ | Madagaskar |
Typ rostliny | Letnička, V teplém podnebí trvalka |
Barva květů | Růžová, bílá, červená, fialová |
Doba květu | Od jara do podzimu |
Výška | Až 50 cm |
Nárok na světlo | Slunce, polostín |
Nárok na zálivku | Mírná, nesnáší přemokření |
Obsahové látky
Catharanthus roseus, známý také jako katarantus růžový, je fascinující rostlina s bohatou historií a pozoruhodnými vlastnostmi.
V listech a stoncích katarantu růžového se nachází více než 130 alkaloidů, z nichž některé mají významné farmakologické účinky. Mezi nejvýznamnější patří vinblastin a vinkristin, které se využívají v chemoterapii k léčbě některých typů rakoviny. Tyto alkaloidy blokují dělení buněk, čímž brání růstu a šíření nádoru. Kromě vinblastinu a vinkristinu obsahuje katarantus růžový i další alkaloidy, například vindesin, vinorelbin a vinblastin. Tyto látky se také zkoumají pro své potenciální využití v medicíně.
Toxicita rostliny
Catharanthus roseus, česky katarantus růžový, je krásná rostlina s něžnými květy, která dokáže zkrášlit nejednu zahradu či parapet. Její krása je ale ošidná. Celá rostlina katarantu růžového je prudce jedovatá. Obsahuje totiž alkaloidy, které jsou nebezpečné pro lidi i zvířata. Mezi nejznámější alkaloidy patří vincristin a vinblastin. Tyto látky se v současnosti využívají v medicíně, a to především při léčbě rakoviny. Jejich izolace a dávkování je ale velmi složité a musí probíhat pouze pod dohledem lékaře.
Otrava katarantusem se projevuje zvracením, průjmem, bolestí břicha, sliněním a třesem. Ve vážných případech může dojít k ochrnutí, bezvědomí a v krajním případě i k úmrtí. Proto je důležité zamezit dětem a domácím mazlíčkům v přístupu k této rostlině. Při manipulaci s ní je vhodné používat rukavice a po dotyku si důkladně umýt ruce. V případě podezření na otravu katarantusem je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc.
Catharanthus roseus, známý také jako madagaskarský barvínek, je nenáročná rostlina s krásnými květy, která v sobě ukrývá neuvěřitelnou sílu. Málokdo tuší, že tato zdánlivě obyčejná květina je zdrojem látek s významnými léčivými účinky.
Zdeněk Habr
Zajímavosti a fakta
Madagaskarský barvínek, jak se mu také říká, pochází z ostrova Madagaskar, ale dnes se pěstuje v tropech a subtropech po celém světě. Tato krásná rostlina s něžnými květy v sobě skrývá mnohem víc, než se na první pohled zdá. Catharanthus roseus je zdrojem důležitých alkaloidů, které se využívají v lékařství. Vinblastin a vinkristin, izolované z této rostliny, se staly součástí chemoterapie a pomáhají v boji proti rakovině. Objev léčivých vlastností Catharanthus roseus je ukázkovým příkladem propojení tradiční medicíny a moderní vědy. Domorodí obyvatelé Madagaskaru používali výtažky z této rostliny k léčbě různých neduhů, včetně cukrovky a malárie. Až později vědci odhalili jejich skutečný potenciál v boji proti rakovině. Pěstování Catharanthus roseus je poměrně nenáročné a rostlina potěší svými květy po celé léto.
Pěstování v nádobách
Kataranthus růžový, známý také jako madagaskarský barvínek, se skvěle hodí pro pěstování v květináčích, truhlících a závěsných koších. Pro jeho zdravý růst a bohaté kvetení je důležité zvolit správnou zeminu a nádobu. Vybírejte propustný substrát bohatý na živiny, ideálně určený pro kvetoucí rostliny. Na dně nádoby by měla být drenážní vrstva z keramzitu nebo kamínků, která zabrání přemokření kořenů. Kataranthus preferuje slunná stanoviště, ale snese i mírný polostín. Vzhledem k jeho původu v tropických oblastech je citlivý na mráz a v našich podmínkách se pěstuje jako letnička. Během vegetace vyžaduje pravidelnou zálivku a hnojení. Zalévejte vždy až po proschnutí vrchní vrstvy substrátu, abyste zabránili hnilobě kořenů. Pro bohaté kvetení je vhodné hnojit kataranthus jednou za 14 dní hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříte tvorbu nových poupat a prodloužíte dobu kvetení.
Choroby a škůdci
Ačkoliv je katarantus poměrně odolnou rostlinou, i on se může stát terčem chorob a škůdců. Mezi nejčastější problémy patří žloutnutí listů, které může být způsobeno nadměrnou zálivkou, nedostatkem živin nebo napadením škůdci. V případě přelití omezte zálivku a zkontrolujte odtok vody z květináče. Pokud je příčinou nedostatek živin, dopřejte rostlině hnojivo pro kvetoucí rostliny. Ze škůdců katarantus nejčastěji napadají mšice, molice a svilušky. Proti nim lze bojovat pomocí insekticidních přípravků dostupných v drogeriích a zahradnictvích. Důležité je včasné zachycení problému a jeho rychlé řešení. Pravidelně rostlinu kontrolujte a všímejte si jakýchkoliv změn na listech, stoncích či květech. Při správné péči a včasném zásahu se vám podaří udržet katarantus zdravý a krásně kvetoucí po celou sezónu.
Zimování katarantu
Katarantus růžový, známý také jako madagaskarský barvínek, je krásná rostlina, která svými zářivými květy zdobí naše zahrady a balkony po celé léto. Pochází z Madagaskaru a jelikož není mrazuvzdorný, potřebuje na zimu naši pomoc. Zimování katarantu není složité a s trochou péče se vám odmění i v dalším roce. Než se pustíte do zazimování, je potřeba rostlinu připravit. Na konci léta omezte zálivku a přestaňte s hnojením. Katarantus můžete nechat venku až do prvních mrazíků. Před příchodem zimy je nutné rostlinu seříznout zhruba o třetinu až polovinu. Seříznutí podpoří růst nových výhonů a rostlina bude na jaře bohatší. Katarantus přezimuje na světlém a chladném místě s teplotou okolo 10-15 °C. Ideální je světlá chodba, zimní zahrada nebo chladnější pokoj. Během zimy zalévejte jen mírně, aby substrát zcela nevyschl. Na jaře, až pominou mrazy, můžete katarantus postupně otužovat a poté ho umístit ven na zahradu nebo balkon. Nezapomeňte ho přesadit do nového substrátu a začít s pravidelným hnojením. S trochou péče vám katarantus bude dělat radost svými krásnými květy po mnoho let.
Druhy a kultivary
Catharanthus roseus, u nás známý spíše jako madagaskarský barvínek, je oblíbený pro své zářivé květy a nenáročnost. Původem z Madagaskaru, dnes se pěstuje v tropech a subtropech celého světa. V našich podmínkách se mu daří jako letničce, zdobící truhlíky, závěsné koše i záhony.
Existuje nespočet barevných variant květů, od čistě bílé, přes růžovou, lososovou, oranžovou až po sytě červenou a fialovou. Některé kultivary se pyšní i květy dvoubarevnými, s kontrastním středem nebo okrajem. Listy jsou tmavě zelené, lesklé a oválné.
Mezi nejoblíbenější kultivary patří například 'Pacifica', série s kompaktním růstem a bohatým kvetením v široké škále barev. 'Cora Cascade' je ideální volbou do závěsných nádob, s převislými výhony obsypanými drobnými kvítky. Pro milovníky netradičních barev je tu 'First Kiss Blueberry', jehož květy hýří sytě modrofialovou barvou.
Publikováno: 26. 11. 2024
Kategorie: domov